تحقق یکی از آرزوهای دکتر افشین یداللهی - avayemusic

تحقق یکی از آرزوهای دکتر افشین یداللهی

نشست خبری جایزه ترانه افشین یداللهی با حضور خانواده او برگزار شد.

به گزارش آوای موسیقی _ نسیم احمدی : نشست خبری جایزه افشین یداللهی ظهر روز یکشنبه ، 12 آذر ماه ، در سالن سرنا برگزار شد .

مراسم با نیم ساعت تاخیر آغاز شد و پس از پخش ویدیو فراخوان این جایزه ، روزبه بمانی ( دبیر جایزه) ، مهدی ایوبی ( دبیر اجرایی جایزه) و حسن علیشیری (قائم مقام دبیر جایزه) در رابطه با این رویداد ، سخنانی را ایراد کردند .

"روزبه بمانی" در رابطه با کلیت این جایزه گفت : در طول سالیان گذشته ، پیش و پس از انقلاب با وجود برگزاری جشنواره هایی که در برگیرنده بخش هایی مربوط به ترانه یا موسیقی پاپ بودند ، همیشه جای خالی یک جشنواره و جایزه مختص به ادبیات که به تمامی بخش های آن بپردازد و آن را کارشناسی کند، حس می شد.
رفتن افشین یداللهی شوک بزرگی برای جامعه موسیقی ، ادبیات و پزشکی بود و ما سعی کردیم با اختصاص دادن نام او به جایزه ، نامش را زنده نگه داریم. او یکی از تاثیرگذارترین ترانه سرایان ما پیش و پس از انقلاب است و این جایزه هم همانند نامش بزرگ است .
اگر درست به این جایزه پرداخته شود ، در سالیان آینده جایزه ای خواهیم داشت که معیار ادبیات شفاهی ما در هر سال است و این یکی از بزرگترین مقاصد ما به شمار می آید .

او در ادامه اضافه کرد : یکی از بخش های مهم این جایزه ، پرداختن به ترانه سرایان جوان تر و تازه نفس ترانه است و ما سعی می کنیم در این بخش که به نام "یک خاطره از فردا" نامگذاری شده ، آثار بچه هایی را که کمتر کار کرده اند را کارشناسی و از آن ها تقدیر کنیم تا راهی را برایشان باز کنیم که صدای آن ها به گوش آهنگسازها و خوانندگان با تجربه تر برسد و بتوانند به عرصه حرفه ای قدم بگذارند .
این بخش که یکی از مهم ترین ها برای ما به شمار می آید ، در دو بخش ترانه اجتماعی و ترانه عاشقانه کارشناسی می شود که به طور مجزا برای هر یک از آن ها جایزه ای در نظر گرفته شده است .
همچنین دوستانی که در پیمودن این مسیر و به ثمر رساندن جایزه ترانه افشین یداللهی با ما همکاری می کنند :
مهدی ایوبی (دبیر اجرایی جشنواره)
حسن علیشیری (قائم مقام جشنواره)
حمیدرضا صمدی – علی ایلیا (روابط عمومی و امور رسانه ای جشنواره)
عمران میری – امیرحسین مساح (امور مالی و اداری جشنواره)
امیر توده فلاح – صابر قدیمی (امور اجرایی و تشریفات جشنواره)

دبیر جشنواره در رابطه با داوری جایزه نیز ایراد کرد : ما برای اینکه این جایزه از حاشیه و شائبه ها دور باشد ، تصمیم گرفتیم که در هر دوره هیچ یک از اعضای شورای اجرایی و هیئت داوران جشنواره ، آثارشان در بخش جایزه شرکت داده نشود ؛ البته لازم به ذکر است که قرار نیست در تمامی دوره ها یک هیئت داوری و اجرایی داشته باشیم . یعنی قطعا کسانی که در این دوره عضو هیئت داوری و اجرایی بوده اند و به تبع آن آثارشان داوری نشده است ، در دوره بعد جایگزین هایی خواهند داشت و می توانند آثارشان را در جشنواره شرکت دهند .

و در پایان نیز از "ابراهیم منتظری" ، طراح لوگوی جایزه ترانه افشین یداللهی تشکر کرد .

"مهدی ایوبی" که از ابتدای جان گرفتن خانه ترانه در کنار زنده یاد افشین یداللهی بوده است ، در تکمیل صحبت های روزبه بمانی گفت : بعد از 15 سال فعالیت خانه ترانه ، قرار است جشنی منسجم را در رابطه با ترانه برگزار کنیم و امید است که بتوانیم بخش اندکی از زحمات زنده یاد افشین یداللهی را جبران کنیم و در زنده نگه داشتن نام او بکوشیم .

همچنین در رابطه با بخش های جشنواره ادامه داد : این جشنواره در سه بخش "یک خاطره از دیروز" ، "یک خاطره از امروز" و "یک خاطره از فردا" که برگرفته از یکی از اشعار دکتر است ، برگزار می شود و در بخش "یک خاطره از دیروز" از یک پیشکسوت ترانه تقدیر می شود که این جایزه شامل تندیس ، لوح تقدیر و هدیه نقدی است .

"حسن علیشیری" ، قائم مقام دبیر جشنواره ، نیز اشاره کرد : در این جشنواره دکتر نقش بسیار موثری داشتند و همواره آرزو داشتند که بصورت مستقل برای خانه ترانه برگزار شود و شایان ذکر است که این جشنواره ، اولین جشنواره مستقل ترانه است .
همچنین در رابطه با حمایت انتشارات نگاه ( به مدیریت علیرضا رئیس دانایی ) ابراز خشنودی کرد و گفت : انتشارات نگاه نقش بسیار مهمی را در تحقق این جایزه داشته است و خوشحالیم که یکی از معتبرترین ناشران کشور را در کنار خود داریم .

و در رابطه با جوایز نیر تصریح کرد : در مجموع 8 تندیس ، 12 لوح تقدیر و 6 جایزه ی نقدی به برگزیدگان اهدا خواهد شد .

*این جایزه آرزوی زنده یاد افشین یداللهی بود
"روزبه بمانی" در رابطه با این موضوع که چرا این جایزه در زمان حیات دکتر اتفاق نیفتاد ، بیان کرد : این جایزه نه تحت این عنوان ، اما سال ها بحث آن در میان بود و قصد برگزاری آن را به نحوی داشتیم . سال پیش هم از حوزه های دیگر مثل نشر به ما پیشنهاد برگزاری آن را دادند اما مشکل صنف ما که هنوزم صنف نشده و به عنوان صنف هم شناخته نمی شود ، عدم اتحاد با یکدیگر است و اینکه یک اتفاق بد ما را به هم نزدیک می کند .
متاسفانه با رفتن افشین این اتحاد بین بچه های خانه ترانه و آن هایی که همواره ما را حمایت می کنند به وجود آمد و به عقیده من همین هم غنیمت است ؛ چون می دانم که یکی از آرزوهای افشین ، وجود همچین فضایی بود که بصورت تخصصی به ترانه بپردازیم و آن را کارشناسی کنیم و دیگری هم شکل گیری صنف بود که سال ها پیرامون آن بحث کردیم اما هیچوقت به مرحله اقدام نرسید.

*از پیشکسوتانی که داخل کشور نیستند هم تقدیر می کنیم
دبیر جایزه ترانه افشین یداللهی ، پیرامون تقدیر از پیشکسوتان در بخش "یک خاطره از دیروز" گفت : در همه جشنواره ها همیشه از کسانی که یک عمر فعالیت هنری در جهت ارتقا سطح کیفی آن هنر داشته اند ، تقدیر می شود و من نمی توانم بگویم بطور مشخص از چه کسی باید تقدیر شود . ضمن اینکه باید در نظر داشته باشیم ما از بسیارانی می خواهیم تقدیر کنیم که اصلا در کشور حضور ندارند و شرایط تقدیر حضوری برای آن ها فراهم نیست اما در نظر داریم برای اینکه به جایگاه آن ها ارج بنهیم ، در جایزه ترانه دکتر از آن ها قدردانی کنیم ولو آن هایی که نمی توانیم در خدمتشان باشیم .

و در توضیح چگونگی تقدیر از ترانه سرایان خارج از کشور تصریح کرد: تمام ترانه سرایان قدیمی که در داخل کشور نیستند ، کتابشان با مجوز وزارت ارشاد به چاپ رسیده است و ممنوعیتی برای نام بردن از آن ها وجود ندارد و ما سعی می کنیم با رعایت تمام خط قرمزها آنطور که شایسته آن عزیزان است از آن ها تقدیر کنیم .

*ضمانت قلبی برای تداوم این جشنواره
"روزبه بمانی" در رابطه با ضمانت تداوم اجرای این جشن بیان کرد : ما در سرزمینی زندگی نمی کنیم که بتوان تضمینی برای فردا داد اما تا جایی که شرایط به ما اجازه بدهد می توانیم ضمانت قلبی بدهیم که قرار بر این است با توجه به اینکه برگزار کننده های این جشن از پتانسیل های ترانه کشورمان هستند ، ما در بخش ادبیات شفاهی این جایزه را هر سال بهتر و تنها با مشارکت خانه ترانه و انتشارات نگاه برگزار کنیم . ضمن همکاری که خانواده دکتر با ما داشته اند من فکر می کنم که در سال های آینده حتی بهتر نیز بتوانیم این جشنواره را برگزار کنیم .

مهدی ایوبی نیز در این باره اضافه کرد : امیدواریم بتوانیم روحیه مصممی که افشین 15 سال برای برگزاری جلسات خانه ترانه در هر شرایطی داشت را به جلسات خانه ترانه و در کنارش جایزه دکتر منتقل کنیم چون این جایزه از برگزاری خانه ترانه مستقل نیست .

همچین طبق توضیحات عوامل جشنواره ، سه بخش اهدای این جایزه به شرح زیر می باشد :
"یک خاطره از دیروز" : تقدیر از یک پیشکسوت ترانه
"یک خاطره از امروز" : هیئت داوری آن متشکل از 5 ترانه سرا می باشد و در آن به بهترین ترانه سال ، بهترین ترانه سرای سال ، بهترین خواننده از نظر انتخاب ترانه و بهترین ترانه تیتراژ فیلم یا سریال ، یک تندیس و لوح تقدیر اهدا می شود.
"یک خاطره از فردا" : هیئت داوری آن متشکل از یک ترانه سرا ، شاعر ، ناشر کتاب ، ناشر یا تهیه کننده موسیقی ، آهنگساز و کارگردان است و در دو بخش ترانه اجتماعی و ترانه عاشقانه ارزیابی می شود که مخاطبان می توانند برای هر شاخه 3 ترانه ارسال کنند و برای هر شاخه یک تندیس ، لوح تقدیر و هدیه نقدی اهدا خواهد شد و همچنین داوران اجازه اهدای دیپلم افتخار در هر بخش را نیز دارند.

شایان ذکر است که علاقمندان می توانند آثارشان را تا 1 بهمن ماه ارسال کنند و پروسه داوری آن از 10 بهمن تا 9 اسفند به طول می انجامد و مراسم اهدای جوایز نیز در هفته دوم اسفند برگزار می شود.

علاقمندان به شرکت در این جایزه می توانند آثار خود را در بخش "یک خاطره از فردا" ( ترانه های ارسالی) در دو بخش "عاشقانه" و "اجتماعی" از طریق ربات تلگرامی به آدرس : @afshinyadollahibot و یا از طریق مراجعه به سایت www.drafshinyadollahi.ir به دبیر خانه جایزه ارسال نمایند .

منبع : اختصاصی آوای موسیقی

موارد مرتبط

نظر دادن

 

درباره ما

سردبیر و مدیر مسئول : مرتضی زمانی

 

 

قوانین و مقررات فروشگاه

 

طراحی شده توسط گروه تبلیغاتی دیبا

 

استفاده از مطالب سایت آوای موسیقی فقط با ذکر منبع مجاز است

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به آوای موسیقی میباشد

 

Copyright 2015 © www.avayemusic.com