گروه صنم پاشا: می خواهیم قانونی کار کنیم/حرف ما حرف زنان است - avayemusic

گروه صنم پاشا: می خواهیم قانونی کار کنیم/حرف ما حرف زنان است

یکی از اعضای گروه صنم پاشا گفت: ما یا مجوز می گیریم یا منحل می شویم اما هیچ وقت غیرقانونی کار نمی کنیم.

به گزارش آوای موسیقی، به رغم این که مجوز گرفتن برای قطعات موسیقی هنوز سختی های خود را دارد، در چند سال اخیر فضا برای کار قانونی موسیقی باز تر شده و باعث شده که گروه ها و افراد بیشتری در این راستا تلاش کنند و صدای خود را به مخاطبان برسانند. شاهد این مدعا، تعداد زیاد خواننده ها و گروه هاییست که در حال کار قانونی می باشند و این امری مثبت تلقی می شود، چرا که رقابت بیشتر شده و باعث افزایش کیفیت کار ها می شود.

امروز پای صحبتی دوستانه با یکی از همین گروه ها نشستیم. گروهی نسبتا تازه پا که سه سال در حال تمرین و آهنگ سازی بوده و با عزمی راسخ برای اخذ مجوز تلاش می کند. نکته جالبی که راجع به این گروه وجود دارد این است که اعضای این گروه همگی خانم بوده و علی رغم همه سختی ها ناامید نشده اند. اعضای این گروه پاپ صنم پاشا ، آرمینا جعفری، بیتا صادقی و ریما حسن زاده هستند که این مصاحبه با صنم پاشا و آرمینا جعفری انجام شده.

فضای کاری خود را چگونه معرفی می کنید؟

آرمینا جعفری: ما يك گروه پاپ راك هستيم كه مهمترين ويژگي گروه ما اينه كه همه اعضاي گروه، خانم و متاهل بوده و مادر يك با چند فرزند هستیم.

اینکه اعضای گروهتان را فقط خانوم ها تشکیل می دهند دلیل خاصی دارد؟

آرمینا جعفری: بله بزرگترين علتش اين هست كه هدف گروه ما بانوان هستند و فارغ از شناخت قبلي و قديمي اعضاي گروه از هم، اجراهاي آينده گروه براي بانوان با گروهي كه اعضاي آن همه خانم هستند راحت تر خواهد بود. من اولین درامر بانو در ایران هستم و با سیمین غانم در طول این سال ها همکاری داشتم. من از سال 79 با گروه ارکیده همکاری کردم که نخستین گروه بانوان در ایران بوده و 8 سال با خانم سیمین غانم ساز زدم و حدود 4 سال است که با گروه خانم صنم پاشا همکاری میکنم.

ترانه سرای کار چه کسی هست؟

صنم پاشا: یک سری از ترانه ها را خودم گفته ام، یک سری دیگر نیز از اشعار فروغ هستند و بخشی اشعار نیما رافداری هستند.

در ترانه های خود به مفهوم خاصی اشاره دارید؟

صنم پاشا: ترانه های ما در واقع نگاه زنانه ای هستند به اموری که در حال اتفاق هستند.

شغل اعضای بند چیست؟

صنم پاشا: اعضای گروه نیز به تدریس موسیقی مشغول هستند.بنده نیز آهنگسازی های تئاتر انجام می‌دهم.

چه هنرمندی الهام بخش کارهایتان هست؟

صنم پاشا: خیلی گروه های غیر ایرانی بوده اند که روی سبک ما تاثیر داشته‌اند، مثل بیورک، جنیس چاپلین و بت هارت.

آرمینا جعفری: پدر عزيزم مصطفي جعفري تا سال ١٣٥٦به صورت حرفهاي به نوازندگي درامز مشغول بوده كه بعد از شروع به تحصيل در وشته معماري فعاليت هنري وي به آموزش وتربيت تنها شاگردش كه من بودم محدود شد در نتيجه من درامز را زير نظر استاد و مشوق اصليم پدرم شروع كردم باید اشاره کنم من در چند مستر کلاس از جمله مستر کلاس اساتیدی همچون نیک می شوم و نیکو مک براین و جوجو مایر و رینگو استار شرکت کردم.

تا به امروز اثری از شما منتشر شده است؟

صنم پاشا: ما تا حالا کاری بیرون نداده ایم چون ‌که می‌خواهیم قانونی کار کرده و از زیر زمینی بودن اجتناب می کنیم. در واقع ما هدف داریم که برای کنسرت ها مجوز گرفته و بتوانیم برای بانوان کنسرت بگذاریم.

برای کنسرت گذاشتن در ایران باید موانع زیادی را پشت سر گذاشت و این مصائب تا کنون خیلی ها را نا امید کرده. شما حاضرید با مشکلات این مقوله بجنگید؟

صنم پاشا: مطمئنا مشکلات خودش را خواهد داشت، چون اگر این قدر سخت نبود همان سه سال پیش مجوزمان را گرفته بودیم. اما ما هدف داریم که این کار را انجام دهیم و تمام تلاش خود را خواهیم کرد و پای تمام سختی هایش خواهیم ایستاد. همه‌چیز قانونی انجام خواهد شد و مخاطبان ما نیز بانوانی خواهند بود که این سبک را دوست دارند.

آرمینا جعفری: ما از همه راه كارهاي قانوني براي رسيدن به اجرا استفاده خواهيم كرد

مهم ترین مشکلی که در راه دارید چیست؟

صنم پاشا: نمیدانم آیا میتوان به آن گفت مشکل یا خیر، اما روند کار در ارشاد با دشواری های زیادی همراه است چراکه سبک ما با سبک دیگر بانوان متفاوت است.

آیا تا حالا به این فکر کرده اید که اگر مجوز نگیرید چه نقشه ای در پیش خواهید گرفت؟

صنم پاشا: بگذارید این طور بگویم که ما یا مجوز میگیریم یا منحل میشویم. چون می‌خواهیم در جمهوری اسلامی و با قوانین ان کارکنیم.چون ما اصلا نمیخواهیم زیر زمینی کارکنیم.

مشکلتان با کار زیرزمینی چیست؟

صنم پاشا: در درجه اول کار زیرزمینی فقط برای عده ای خاص است و همه آن را نمی شنوند و دیگر این که رزومه ای جدی حساب نمی شود، شاید برای خیلی ها حساب شود، اما برای ما اینطور نیست. ما باید به قوانین احترام بذاریم.

نظرتان راجع به فضای موسیقی حال حاضر چیست؟

صنم پاشا: این سؤال را ترجیح می‌دهم جواب ندهم.

آرمینا جعفری:‌نظرم در حال حاضر فضاي بازتر و بقولي شلوغ‌ تر از قبل را می‌بینیم ولي متأسفانه به همان اندازه كه موسيقي قابل‌شنیدن توليد می‌شود، آثار بی‌کیفیت و غيراصولي هم رواج زيادي داشته‌اند.

آیا سعی دارید تغییری در فضای موسیقی ایجاد کنید یا قصد دارید با آن همراه شوید؟

آرمینا جعفری: فضاي موسيقي كشور متوليان و متصدیان مشخصي داره و ما هم به‌عنوان یک گروه سعي می‌کنیم با ارائه يك سبك متفاوت براي بانوان در كنار ديگر سلیقه‌ها فعاليت داشته باشيم

سلیقه‌ی عموم مردم کار شما رو قبول می‌کنند؟

صنم پاشا: فکر نمی‌کنم. تمرکز ما روی بانوانی است که این سبک را دوست دارند.

جامعه‌ی مردسالار روی کارهایتان چه تأثیری داشته؟

صنم پاشا: حقیقتش را بخواهید گروه ما آن‌قدر به خود مشغول است و آن‌قدر دغدغه‌های خود را داریم که این مسائل نتوانسته‌اند برایمان مشکل‌ساز شوند. ما خودمان را درگیر حواشی نمی‌کنیم چراکه هدف ما هنر هست و فقط می‌خواهیم آن سبکی را که دوست داریم کارکنیم.

آرمینا جعفری:هر حال مثل همه ما نيز در بعضي موارد اين نگرش را احساس می‌کنیم.

آیا هدف بین‌المللی دارید؟

صنم پاشا:خیر. چون‌که حرف ما حرف بانوانی است که اکنون اینجا زندگی می‌کنند.

هدف بین‌المللی نداريم و می‌خواهیم در ایران به فعالیت خود به شکل رسمی ادامه بدهیم.

وضعیت گروه را در دو سال آینده چگونه می‌بینید؟

صنم پاشا: تا حالا به آن فکر نکرده‌ام. همه‌چیز به قدم‌های بستگی دارد که اکنون برمی‌داریم. اما وضعیتمان امیدوارکننده خواهد بود.

جواب سؤال آخر :ما از روزي كه باهم شروع به تمرين كرديم هر جلسه بهتر شدن كارها کاملاً محسوسه و اميدواريم كه در آينده نزديك بتونيم به سطوح بالاتر برسيم.

منبع: اختصاصی آوای موسیقی

میتوانید برای مشاهده کلیه ی عکسهای این برنامه با سایز اصلی به گالری تصاویر از صفحه اصلی سایت مراجعه کنید و یا اینجا را کلیک کنید.

عکاس : مرتضی محمدی

موارد مرتبط

نظر دادن

 

درباره ما

سردبیر و مدیر مسئول : مرتضی زمانی

 

 

قوانین و مقررات فروشگاه

 

طراحی شده توسط گروه تبلیغاتی دیبا

 

استفاده از مطالب سایت آوای موسیقی فقط با ذکر منبع مجاز است

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به آوای موسیقی میباشد

 

Copyright 2015 © www.avayemusic.com