اشکان پورفرخی : هر نوازنده‌ای حالا آقا باشد یا خانم حق فعالیت صحنه‌ای دارد - avayemusic

اشکان پورفرخی : هر نوازنده‌ای حالا آقا باشد یا خانم حق فعالیت صحنه‌ای دارد

گفت و گوی اختصاصی رسانه آوای موسیقی با اشکان پورفرخی نوازنده پرکاشن

13 بهمن 1396 0 comment  

به گزارش آوای موسیقی_بهار مینو، اشکان پورفرخی، نوازنده پرکاشن گروه امید حاجیلی، که با خوانندگانی همچون حمید حامی، علیرضا طلیسچی، مهدی مقدم و با گروه هایی نظیر گروه لیان و ... همکاری داشته است. با ایشان در خصوص موسیقی و آینده کاری اش به گفت و گو نشسته ایم.
*برای آشنایی بیشتر مخاطبین، بیوگرافی مختصری از خودتان بگویید.
اشكان پورفرخي هستم، در خانواده اي هنرمند به دنيا آمده ام، پدر من قبل از انقلاب خواننده موسيقي سنتي بوده و در اركستر راديو و اركستر ملي با بزرگان آن دوران همچون علي تجويدي، مجيد وفادار، استاد وزيري و... همكاري داشته است.
من به صورت جدي موسيقي را با ساز دف از سال ١٣٨١ شروع كردم و از متدهاي استاد بيژن كامكار و مسعود حبيبي بهره برده ام و با اين ساز همكاري هايي با گروه هايي همچون گروه ليان به سرپرستي محسن شريفيان، گروه تنبور نوازان ژنور، گروه تخت جمشيد با تنظيم پدرام درخشاني، خوانندگي استاد بيژن كامكار و رهبري مسعود حبيبي، گروه وكاپلا به سرپرستي ميلاد عمرانلو، گروه ميراث و... داشته و ضبط هاي مختلفي را هم انجام داده ام.
در سال ١٣٨٤ شروع به فراگيري لاتين پركاشن كرده ام و در اين راه همايون نصيري همچون برادر و استادم تا به امروز در اين راه به من كمك كرده و خيلي خوشحالم كه موسيقي و ساز كوبه اي را با موسيقي و ريتم هاي غني ايراني شروع كردم.

*چه زمانی فعالیت در موسیقی را آغاز کردید؟
فعاليت موسيقي ام از سال ٨٥ شروع شد. فعاليت هاي موسيقي كلاسيك ايراني با ساز دف هم بالا اشاره کردم.

*با کدام خواننده یا گروه ها همکاری داشتید؟
در زمينه موسيقي پاپ با گروه هايي همچون مهدي مقدم، حميد حامي، عليرضا طليسچي و... كار كرده ام و خيلي خوشحالم كه الان با اميد حاجيلي خواننده و موزيسين به صورت جدي در زمينه موسيقي پاپ فعاليت مي كنم. نكته اينجاست كه من هيچوقت خودم را محدود به سبك خاصي از موسيقي نكرده ام و هميشه دوست داشتم يك نوازنده كوبه اي باشم نه صرفا نوازنده دف يا خانواده پركاشن، ريتم ها و موسيقي ايران خيلي غني هست و به نظرم يك نوازنده ساز كوبه اي خيلي خوب است كه ريتم ها و موسيقي كشورمان را بشناسد. جاي جاي ايران براي خود حرفي براي گفتن دارد.
ريتم ها و موسيقي جنوب كشور كه شهر به شهر يا بهتر است بگویم محله به محله حرفي براي گفتن دارد مثل بندر عباس، خوزستان، بوشهر،گيلان، مازندران، كردستان، لرستان، خراسان و ... . ما پر از گنجينه هستیم و متاسفانه خيلي مواقع قدر موسيقي فولكلور خودمان را نمي دانيم.
من هميشه دوست داشتم يك پكيج كامل در نوازندگي باشم وهيچوقت دوست نداشتم خودم را محدود به يك سبك موسيقي كنم و هنوز هم در حال فراگيري، پژوهش و تحقيق هستم.
*آشنایی و همکاری با گروه حاجیلیتو(امید حاجیلی) چگونه شکل گرفت؟
همانطور كه مي دانيد از خيلي سال پيش اميد حاجيلي قبل از خوانندگي، نوازنده بسيار خوب و توانا ساز ترومپت بوده و به عنوان نوازنده، آهنگساز، تنظيم كننده و رهبر اركستر كارنامه موفقي را دارد. از سالها پيش من ايشان را مي شناختم، فعاليت هایشان را دنبال مي كردم و با هم دوست بوديم تا اينكه سال ٩٥ از من دعوت شد و من با افتخار تا به امروز در كنار اميد حاجيلي و حاجيليتو بند هستم و اميدوارم اين دوستي و همكاري ساليان سال ادامه داشته باشد.

*نظرتان درباره ی اهمیت موسیقی و اوضاع آن در کشور ما چیست؟
متاسفانه مردم ما براي شنيدن موسيقي خيلي اهميت قائل نمي شوند و براي شنيدن موسيقي خيلي حساسيت به خرج نمي دهند. كاش به اندازه یک دهم وقتي كه در انتخاب پوشاك و يا رستوران مي گذاشتند، در انتخاب موسيقي براي شنيدن خودشان مي گذاشتند.
الان بدون هيچ انتخابي اغلب مردم هرچيزي كه مد شود را گوش مي دهند، فارغ از اينكه چه موسيقي، چه فرهنگ و چه سبكي را مي پسندند. منظور كلي ام اين است هرچه به دستشان برسد و مد شود را گوش می دهند و انتخاب خودشان نيست.

*نظرتان درباره خواننده هایی که طی یک سال گذشته مجوز گرفته و کنسرت برگزار کردند چیست؟ آیا پایدار می مانند؟
من كارشناس موسيقي نيستم كه بخواهم نظر كارشناسي در اين مورد بدهم، ولي در كل مسئله ای که احساس می شود این است که در اين سالهاي اخير طول عمر ماندگاري موسيقي ها، خواننده ها و گروه ها كم شده، بستگي دارد معيار اندازه گيري ما از ماندگاري به چه اندازه باشد ولي براي همه عزيزان كه تعداديشون هم از دوستان قديمي خودم هستند آرزوي موفقيت و ماندگاري هميشگي مي كنم.
*کار آهنگسازی و تنظیم هم انجام می دهید؟
خير من نوازنده سازهاي كوبه اي هستم.

*درباره حضور نوازندگان خانم روی صحنه و لغو بعضی از اجراها به خاطر این موضوع نظرتان چیست؟
اول از هرچيزي بايد بگویم متاسفم. به نظرم بايد يك چهارچوب از بايدها و نبايدها و شرايط حضور نوازندگان خانم وضع و تعيين شود تا طي آن چهارچوب بانوان هم بتوانند فعاليت انجام دهند.
شايد هم هست و من خبر ندارم!!! اما حق هر نوازنده اي فعاليت صحنه اي هست، حالا می خواهد آقا باشد یا خانم.
*اولین دستمزدتان را چه زمانی دریافت کردید؟
يادم نيست كي بود و چقدر بود، سنم پايين بود و شايد مثل الان برایم مهم نبود.

*اوضاع درآمد نوازندگان خوب است؟
بستگي دارد. به نظرم هرچقدر متخصص تر، درآمد و فعاليت بيشتر. اما در كل نوازنده نسبت به زحمتي كه ساليان سال مي کشد، خیر.

*اگر به گذشته برگردید باز هم پرکاشن را انتخاب می کنید؟
صد در صد بدون هيچ شكي.

*اولین باری که روی صحنه رفتید چند سال داشتید؟
١٥ سالم بود يك اجراي ارگاني در وزارت كشور.

*در خلوت خودتان بیشتر صدای چه خواننده ای را گوش می کنید؟
بستگي به شرايط حالي ام دارد. من همه سبك موسيقي را در جاي خودش طبق حال و هوایم گوش مي كنم، اما اعتراف مي كنم بيشتر موسيقي اينسترومنتال يا همان بدون كلام و ساز محور گوش مي دهم و ارتباط بيشتري با اين ژانر برقرار مي كنم.
*امنیت شغلی دارید؟
تحت هيچ شرايطي، اصلا. هرچه مي گذرد بدتر هم خواهد شد. اما باز برمي گرديم به تخصص، هرچه متخصص تر و با اخلاق تر، پر كار تر و پر درآمدتر. درحال حاضر فقط دلمان به خدای بالاسرمان گرم است.

برای بخش پایانی گفت و گو، بریم سراغ سوال و جواب کوتاه
*نوازنده پرکاشن مورد علاقه‌ شما؟
قبل از پاسخ به این سوال لازم است یک توضیحی بدهم، پركاشن در زبان بين المللي موسيقي به معني ساز كوبه اي مي باشد وقتي به شخصي مي گویيم پركاشنيست يعني آن شخص نوازنده سازهاي كوبه اي هست. به عنوان مثال تمبك هم يك نوع پركاشن هست در دسته پرشين پركاشن و نوازنده اش تمبك پلير می شود. كونگا يك نوع پركاشن هست در دسته لاتين پركاشن و به نوازنده اش كونگا پلير مي گویند.
بدون شك از لحاظ تجربه، علم در ريتم چه در پركاشن هاي ايراني و غير ايراني چه از لحاظ خوش صدايي دست كه در اصطلاح موسيقي به آن سونوريته می گویند، خلاقيت وخيلي چيزهاي ديگر در ايران به غير از همايون نصيري اسم ديگری به ذهنم نمي رسد. ايشان خيلي خدمت ها براي اين ساز انجام دادند و بهتر است بگویم ايشان كامل ترين پكيج در نوازندگي هستند. هرچند كه الان اكثر پركاشنيست ها به دليل دسترسي به اينترنت، متد و تمرينهاي درست بسيار نوازنده هاي خوبي هستند.
در نوازنده هاي خارجي هم نوازنده مورد علاقه من از بچكي رائول ريكو بود كه كونگا پلير بود و فوت شده و همچنین پركاشنيست گروه سانتانا نیز بود.

*بهترین نوازنده‌هایی که با آنها روی صحنه رفته اید؟
همه آنهایی كه بودند، به نظر من نوازنده بد وجود ندارد مثل غذاي بد كه وجود ندارد.

*نظرتان درباره اسامی که نام می برم
امیدحاجیلی؟
مهربان، كاربلد، با تجربه و پر انرژي
حامد همایون؟
پرتلاش و با هدف
پوریا ربانیان؟
رفيق باحال
حسین شریفی؟
انسان شريف، فرهنگساز و بهترين نوازنده ترومبون ايران
محسن شریفیان؟
هميشه باعث افتخار ايران و ايراني بوده، هست و خواهد بود
همایون نصیری؟
استاد، كينگ، اسطوره، رفيق و برادر

*آینده و سقف آرزوهای اشکان پورفرخی؟
آينده را كه هيچكس نمی داند، ولي من سعي و تلاش مي كنم تا بتوانم بهتر از روز قبلم باشم، بيشتر ياد بگيرم، بيشتر تمرين كنم و براي نسل هاي بعد خودم مفيد باشم.
هيچوقت آرزوهاي من سقف ندارد همانجوري كه در نوازندگي براي خودم سقف نگذاشته ام و خودم را محدود نكرده ام، شايد براي اينكه كمال گرا هستم.

*صحبت نهایی؟
آرزوي سلامتي، خوشحالي، خوشبختي براي همه انسانهاي روي كره زمين، به دور از هرگونه حسادت ها، كينه ها و تنگ نظري ها.
ممنون از سايت خوبتان كه بدون هيچ چشم داشتي كمك مي كنيد هنرمندان و موسيقي بيشتر ديده و شنيده شوند، آواي موسيقيتون هميشه كوكِ كوك.

با تشکر از اشکان پورفرخی برای وقتی که در اختیارمان گذاشت، رسانه آوای موسیقی برای این هنرمند عزیز آرزوی موفقیت روزافزون دارد.

منبع: اختصاصی آوای موسیقی

موارد مرتبط

نظر دادن

 

درباره ما

سردبیر و مدیر مسئول : مرتضی زمانی

 

 

قوانین و مقررات فروشگاه

 

طراحی شده توسط گروه تبلیغاتی دیبا

 

استفاده از مطالب سایت آوای موسیقی فقط با ذکر منبع مجاز است

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به آوای موسیقی میباشد

 

Copyright 2015 © www.avayemusic.com