مانی رهنما از حواشی حضورش در برنامه "دورهمی" تا برگزاری کنسرت با رویکرد متفاوت سخن گفت - avayemusic

مانی رهنما از حواشی حضورش در برنامه "دورهمی" تا برگزاری کنسرت با رویکرد متفاوت سخن گفت

نشست خبری کنسرت بزرگ مانی رهنما صبح روز هفدهم بهمن ماه با حضور این خواننده و ارکسترش برگزار شد.

به گزارش آوای موسیقی_بهار مینو، نشست خبری کنسرت مانی رهنما، صبح روز سه شنبه هفدهم بهمن ماه در فرهنگسرای ارسباران با حضور مانی رهنما، صبا راد، رضا تاجبخش(رهبر ارکستر)، محمدرضا عقیلی(تنظیم کننده)، بابک صحرایی(ترانه سرا) و محمد گوهری نژاد(سرمایه گذار و مدیر عامل ساره خودرو) برگزار شد.

در ابتدا، بابک صحرایی گفت: خداروشکر دوره ای را سپری می کنیم که موسیقی در سبک های مختلف، مخاطب خودش را پیدا کرده است. در همه جای جهان، خواننده ها در ژانرهای مختلفی فعالیت می کنند و گذر زمان قضاوت نهایی را در مورد آنها انجام می دهد. به عنوان مثال، ما در ایران، آلبوم و خواننده هایی داشتیم که در بدو فعالیت، اقبال گسترده ای از آنها صورت گرفته ولی در طی زمان فراموش شده اند ولی مانی رهنما با گذشت بیست سال از فعالیت حرفه ای اش، همچنان محبوب است.

مانی رهنما در ادامه، بیان کرد: در زمینه موسیقی، من به همه خوانندگانی که فعالیت می کنند، احترام می گذارم و از ریزه کاری های هنریشان لذت می برم. تفکری که نمی دانم از کجا آمده و فکر می کنند من با خوانندگان دیگر و کسانی که جدید کار می کنند زاویه دارم در صورتی که من علاقه مندی ام این است که جوانانی که می خواهند فعالیت کنند، افتخار ثبت اسم و کارشان با من باشد و در این زمینه سالهاست که فعالیت می کنم. من هم روزی از طریق اساتید به این عرصه معرفی شدم. می خواهم این موضوع را از ذهنیت جامعه پاک کنم.

رهنما افزود: در زمینه آواز و سبکی که می خوانم، سالهاست که همیشه برای خودم این چالش را برگزیده ام که در کارهایم تفاوت را ایجاد کنم. در زمانی که موسیقی الکترونیک به شکل هاوس شروع شده بود، خیلیا به من گفتند آلبومی که شما می خواهید منتشر کنید جایگاهی ندارد ولی من معتقد بودم باید در سایه حرکت کنم تا به نور برسم. در آن زمان که خیلیا موسیقی اکتیو کار می کردند جای موسیقی پیانو و آواز خالی بود و من این کار را انجام دادم و بابک صحرایی واقعا در همه زمینه ها به من کمک کرد تا آلبوم را منتشر کنیم.

مانی رهنما درباره کنسرت اخیرش عنوان کرد: در این کنسرت رویکرد متفاوت است و قطعاتی که بیشترین استقبال را داشته اجرا خواهیم کرد.

در ادامه نشست، نوبت به سوالات خبرنگاران رسید.

محمدرضا عقیلی در جواب سوال یکی از خبرنگاران که درباره روند اجرای این کنسرت بود، گفت: اجرای این کنسرت با ارکستر بزرگی متشکل از ارکستر پاپ به اضافه سازهای زهی و بادی است و با نسخه اصلی کارها تفاوت ندارد.

رضا تاجبخش در ادامه حرفای عقیلی گفت: در دوره ای که خیلی از خواننده ها حتی وکال را هم پلی می کنند، مانی رهنما سعی می کند قطعات را به صورت اورجینال اجرا کند و این باعث خوشحالی ما است.

مانی رهنما در رابطه با حواشی حضورش در دورهمی پاسخ داد: نه من نه خانم راد در دورهمی درباره کنسرت هیچ صحبتی نکردیم و قرار هم نبود صحبتی بشه چون دورهمی یک برنامه اجتماعی-خانوادگی است که از ما به عنوان یک زوج هنرمند دعوت شده بود. در رابطه با اینکه می گویید چهل دقیقه از مصاحبه سانسور و حذف شده، باید بگویم خیر این گونه نبود و تمام صحبت های ما منعکس شد.

رهنما درباره پشت پرده حضورش در دورهمی گفت: اگر بگویید من از حضورم در دورهمی برای تبلیغ آلبوم استفاده کردم بیشتر به واقعیت نزدیک است تا تبلیغ کنسرت! اعتراف می کنم من از این تریبون سالم برای تبلیغ آلبومم استفاده کردم چون علی اوجی تهیه کننده آلبوم است و از طرفی دعوت مهمانان این برنامه برعهده ایشان است.

این خواننده درباره تاخیر در انتشار آلبوم جدیدش گفت: تهیه کننده و دوست سرمایه گذاری، قسمتی از آلبوم را با ما مشارکت کرد و به درخواست ایشان به مدت دو سال به اجراهای داخل و خارج از ایران بسط دادم و با ایشان قرارداد بستیم ولی ایشان به تعهداتشان عمل نکردند و آقای اوجی بعد از دوسال کار را تحویل گرفتند. این آلبوم حدود هفت سال زمان برده است. هفتاد درصد از آهنگسازی های این آلبوم با برادرم بهنام رهنما بوده است.

وی اضافه کرد: در این کنسرت، دو قطعه از این آلبوم را اجرا خواهیم کرد تا با نمای کوچکی از این آلبوم آشنا شوید. آلبوم جدیدم نهایتا تا اردیبهشت ماه منتشر خواهد شد.

مانی رهنما درباره تغییر سبک موسیقی اش گفت: تغییر سبک در صدا و کاراکتر من هیچ وقت اتفاق نخواهد افتاد ولی در تنظیم کار یا حتی ملودی تا جایی که باعث تغییر در کاراکتر صدای من نشود، در آلبوم بنده هست و با شنیدن آن متوجه این موضوع خواهید شد.

او در رابطه با عدم حضورش در جشنواره گفت: جشنواره را در اصل ما راه انداختیم، جشنواره سال 77 که به دلیل نبود بیست سال موسیقی پاپ، به روی صحنه رفتیم، جشنواره عجیب و گسترده ای بود و بازخورد خوبی هم داشت. کسی برای مسابقه نیامده بود و ستاره طلایی آواز را به عنوان جایزه به ما دادند.
من فقط از این تعجب می کنم که چرا در جشنواره، طیف های گسترده موسیقی حضور نداشته و ندارند ولی امیدوارم در سال های آینده این اتفاق رخ دهد.

عقیلی در تکمیل صحبت های مانی رهنما افزود: در جشنواره موسیقی فجر، آیتمی به نام مسابقه وجود ندارد و وقتی این بخش وجود ندارد و خودشان به بخش جانبی اکتفا می کنند و به آلبوم ها جایزه می دهند در حالی که شاید برخی آلبومشان را برای جایزه و مسابقه آماده نکرده باشند. اگر دوستان دیگر را دعوت می کنند فقط برای گیشه است علی رقم اینکه بودجه هم دارند.

بابک صحرایی اضافه کرد: اگر موسیقی بیست سال اخیر داخل کشور را بررسی کنید، قطعاتی ماندگار شدند که دارای شاخص های موسیقی جدی بودند. مانی رهنما جزو معدود خوانندگانی است که توانایی عجیب و غریبی در اجرای ملودی ها در سبک های مختلف موسیقی دارد.

گوهری نژاد در رابطه با همکاری اش با مانی رهنما گفت: مانی رهنما واقعا یک عشق است و علت حضور من به دلیل انگیزه هایی است که به من می دهد.

مانی رهنما در باره همکاری اش با ترانه سراهای ممنوع الکار پاسخ داد: خب تمام نسل ما را زدند. من دستم خوب است پایشان به خارج از کشور باز می شود.

صحرایی در این باره اضافه کرد: همه ما دچار ممنوع الکاری شدیم اما ازلی و ابدی نبوده و همیشگی نیست.

رهنما در پاسخ به ارزیابی اش نسبت به موسیقی پاپ گفت: موسیقی فرق کرده و در این تغییر المان هایی ممکن است از بین برود که مفید هم باشد، مسئله ای من را تحت تاثیر قرار داده و دوست دارم موزیسین ها زودتر به آن توجه کنند و آن مسئله کپی برداری و تاثیر پذیری خیلی مستقیم از فضاهای ترکیه ای و یونانی است که به نوعی خسته کننده شده است. بچه های موسیقی در ساخت ملودی اعتماد به نفسشان را از دست داده اند. در همه جای دنیا مسئله کاور وجود دارد ولی اینکه به صورت کامل این اتفاق می افتد، باید زنگ های خطر را به صدا دراورد.

وی اضافه کرد: درک نمی کنم بعضی اوقات در موسیقی، نوحه می شنویم و این دیگر خوانندگی نیست. بازگشت به موسیقی ارزشمند ایرانی وظیفه موزیسین های ما است.

مانی رهنما دلیل انتخاب سالن ایرانیان را اینگونه بیان کرد: ما برای سالن های دیگر اقدام کردیم ولی در کمال ناباوری سالن ها پر بودند و سالن ایرانیان بهترین گزینه بود. بعد هم دیدیم جشنواره فجر در این سالن برگزار شد و خوانندگان زیادی در این سالن به روی صحنه رفتند. درباره تخفیفات نیز باید بگویم، مدیریت سالن از این لحاظ، به جای تخفیف تسهیلات بهتری به ما دادند مانند فضای تبلیغاتی و امکان تمرین قبل از اجرا. این برای ما ارزشی معادل 100 میلیون تومان تخفیف را داراست.

محمدرضا عقیلی درباره مشکلات صدای سالن توضیح داد: سال 79 سالن میلاد نمایشگاه افتتاح شد و برای همایش بود نه کنسرت! و تا 2 سال پیش هم صدای خوبی برای اجرا نداشت اما با توجه به نوع موسیقی هایی که امروزه اجرا می شود بهتر شده و البته هنوز برم میلاد این مشکل را دارد. سالن ایرانیان نیز با حضور و اجرای موزیسین های خوب وضعیتش بهتر می شود. باید از کمترین امکانات بهترین استفاده را کنیم.

مانی رهنما در رابطه با تاثیر سالن بر کمرنگ تر شدن بلیت فروشی گفت: من روی دوستانی که بفهمند من کنسرت دارم، از هرجای ایران که شده می آیند، حساب کردم و تلاش می کنم شب با شکوهی را به وجود بیاورم.

صبا راد در این باره افزود: طیف زیادی از مخاطبان مانی رهنما از کرج هستند. از یکی دو روز آینده تبلیغاتمان را به صورت بیلبورد و ... در آنجا شروع می کنیم و همچنین بیشترین تبلیغاتمان نیز در آنجا خواهد بود. البته بیشتر مخاطبان کرجی در جریان این کنسرت هستند و انتخاب این سالن، آمدن این عزیزان را راحت تر می کند. دوستان تهرانی و یا شهرهای دیگر حقیقتا انقدر محبت دارند که خیلی به سالن برگزاری توجهی نمی کنند و به مانی رهنما و هنرش توجه دارند.

در پایان این نشست، مانی رهنما با همراهی رضا تاجبخش قطعه ای را برای اصحاب رسانه اجرا کردند.

لازم به ذکر است، این کنسرت با اجرای صبا راد و به رهبری رضا تاجبخش چهارم اسفند ماه ساعت 19 در سالن ایرانیان برگزار می شود و علاقه مندان جهت تهیه بلیت می توانند به سایت ایران کنسرت مراجعه کنند.

منبع: اختصاصی آوای موسیقی

میتوانید برای مشاهده کلیه ی عکسهای این برنامه با سایز اصلی به گالری تصاویر از صفحه اصلی سایت مراجعه کنید و یا اینجا را کلیک کنید.

عکاس : غزال جلالی

موارد مرتبط

نظر دادن

 

درباره ما

سردبیر و مدیر مسئول : مرتضی زمانی

 

 

قوانین و مقررات فروشگاه

 

طراحی شده توسط گروه تبلیغاتی دیبا

 

استفاده از مطالب سایت آوای موسیقی فقط با ذکر منبع مجاز است

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به آوای موسیقی میباشد

 

Copyright 2015 © www.avayemusic.com