نشست خبری و رونمایی از آلبوم پارتیتاهای باخ در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد - avayemusic

نشست خبری و رونمایی از آلبوم پارتیتاهای باخ در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد

رونمایی از آلبوم "پارتیتاهای سباستین باخ" صبح روز شنبه پنجم اسفند ماه با حضور افشین ذاکر و عوامل آلبوم برگزار شد.

05 اسفند 1396 0 comment  


به گزارش آوای موسیقی_بهار مینو، رونمایی از آلبوم "پارتیتاهای سباستین باخ" اثر افشین ذاکر که با ویولن ضبط شده شنبه پنجم اسفندماه، با حضور وی، عوامل آلبوم و نادر مشایخی در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

در ابتدای این نشست خبری مجری مراسم معرفی کوتاهی از افشین ذاکر داشت و گفت: افشین ذاکر متولد 1362 در شهر تهران، نوازندگی ویولن را از سن 9 سالگی شروع کرد و پس از طی دوره های نوازندگی موسیقی ایرانی، به موسیقی کلاسیک غربی علاقه مند شد. پس از طی دوره های مقدماتی آموزش، نواختن آثار یوهان سباستین باخ از مجموعه پارتیتاهای باخ را آغاز کرد. ازجمله دستاورد های هنری افشین ذاکر میتوان به کسب عنوان نخست جشنواره فجر در سال 1378 در رشته نوازندگی اشاره کرد.

در ادامه افشین ذاکر، فاضل محمدی(سازنده ساز) و رامین مظاهری(صدا بردار) برای توضیحات بر روی صحنه حاضر شدند.

در ابتدا، افشین ذاکر گفت: این پروژه نتیجه ی نزدیک 18 سال مطالعه بنده به ویژه در زمینه باخ است، یکی از دلایلی که باعث شده این مجموعه نقطه ی عطف برای نوازندگی ویولن باشد، این است که مجموعه پارتیتاهای به ویژه برای رقص ساخته شده، سباستین باخ در سنین 19 تا 21 سالگی دوره های ویژه رقص درباری نزد ویولنیست چیره دست فرانسوی تعلیم میبیند و ایشان از این طریق با تکنیک های ویولن بیشتر آشنا می شود.

وی در ادامه گفت: یک سال پیش کار ضبط را با رامین مظاهری شروع کردیم ولی برای ضبط زمان زیادی نداشتیم به طوری که یک قطعه را سه روز متوالی ضبط کردیم.

رامین مظاهری در مورد صدابرداری آلبوم گفت: در سالیان اخیر اصولا کم پیدا می‌شود نوازندگان و موزیسین های کلاسیک که به شکل انفرادی آلبوم تولید کنند و به تکنیک‌های نوازندگی در سولو بپردازند، در واقع عرف ضبط موسیقی کلاسیک متفاوت است به شکلی که ادیت بعد ضبط وجود ندارد. ما برای اینکه بتوانیم صدای یک دست ایجاد کنیم کمتر از افکت‌ها استفاده کردیم و تکانی به میکروفن ها داده نشد، در واقع کاری یک دست را ضبط کردیم که کمتر نوازنده‌ای انجام می‌دهد.

فاضل محمدی نیز درباره ساخت ساز گفت: افشین ذاکر جزو نوازندگانی است که سخت می شود آنها را در انتخاب ساز راضی کرد. خوشحالم توانستم نظرشان را جلب کنم.
اگر به گذشته برگردیم می بینیم که در بخش آهنگسازی، نوازندگی و تولید آثار فاخر موسیقی جهان، سازندگان ساز در کنار اساتید خالقان آثار هنری نقش مهمی داشتند.

افشین ذاکر در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران به اینکه چه مدت زمانی برای تولید این آلبوم طول کشید گفت: از سال 78 بود که من با باخ شروع کردم و تا به امروز من درگیر تمرینات بودم،من تمایل داشتم به خاطر اینکه کار طبیعی شود ساعت استودیو کم باشد و در سه روز، روزی دو ساعت کار صدا برداری را انجام دادیم.

ذاکر درباره برنامه های آتی خود نیز گفت: اگر مقدور باشد سال آینده ضبط آلبوم جدید رو شروع می کنم و در بهار یا تابستان سال آینده برای این آلبوم کنسرت برگزار می کنیم.

نادر مشایخی نیز با حضور روی صحنه گفت: آهنگسازان خوب به سه دسته خوب، استاد و ابر استاد تقسیم می شوند که باخ جزو ابر استادها محسوب می‌شود و تعداد این ابراستادها نیز انگشت شمار است.
ابر استاد به این معناست که هیچ اشتباهی در کار او دیده نخواهد شد و این زمانی صورت می‌گیرد که نوازنده ای مانند باخ تلاش و پشتکار زیادی را در کار خود دارد.

در انتها نیز مراسم رونمایی انجام شده و افشین ذاکر قطعاتی از این آلبوم را برای حضار اجرا کرد.

منبع: اختصاصی آوای موسیقی

میتوانید برای مشاهده کلیه ی عکسهای این کنسرت با سایز اصلی به گالری تصاویر از صفحه اصلی سایت مراجعه کنید و یا اینجا را کلیک کنید.

عکاس : نازنین کارگری

موارد مرتبط

نظر دادن

 

درباره ما

سردبیر و مدیر مسئول : مرتضی زمانی

 

 

قوانین و مقررات فروشگاه

 

طراحی شده توسط گروه تبلیغاتی دیبا

 

استفاده از مطالب سایت آوای موسیقی فقط با ذکر منبع مجاز است

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به آوای موسیقی میباشد

 

Copyright 2015 © www.avayemusic.com