نشست خبری کولی های اسپانیا برگزار شد - avayemusic

نشست خبری کولی های اسپانیا برگزار شد


به گزارش خبرنگار آوای موسیقی، کنفرانس مطبوعاتی گروه کولی های اسپانیایی(جیپسی ها) 22 اردیبهشت ماه در هتل تاج محل برگزار شد. تور کنسرت های این گروه برای سومین بار 10، 12، 13، 20 و 21 اردیبهشت ماه در سالن وزارت کشور تهران به همت موسسه اکسیر نوین برگزار گردید.

25 ارديبهشت 1397 0 comment  

در این کنفرانس، محمدرضا خانزاده(مدیریت شرکت اکسیر نوین)، شاهرخ بحرالعلومی(سرپرست گروه برگزار کننده کنسرت) و اعضای گروه جیپسی ها حضور داشتند.
در ابتدای نشست، خانزاده از اجرای کنسرت کولی ها در چندشهر تا قبل از ماه محرم و همچنین تمدید آن در شهر تهران نیز خبر داد.
در ادامه نوبت به سوالات خبرنگاران رسید.
یکی از خبرنگاران حاضر از اعضای گروه پرسید: نظرتان درباره برگزاری کنسرت در ایران و استقبال مردم و همچنین با اینکه زبان شما را متوجه نمی شوند ولی علاقمند هستند چیست؟
آنتونی کو در پاسخ گفت: در ایران بودن برای گروه جیپسی ها افتخار بزرگی است. ما خواننده‌هایی هستیم که دردنیا معروفیم به این که با قلبمان می‌خوانیم و این استقبال و همدلی ما را در خواندن با قلبمان بیشتر همراه و دغدغه‌ی ما را برای این که بیشتر در میان ایرانیان باشیم بیشتر می‌کند. روح نهفته در موسیقی باعث می‌شود، من به این موضوع که آیا مخاطب من معنی شعرهایم را متوجه می‌شود یا خیر، فکر نکنم بلکه وقتی پای روح و قلب در میان است، هر کسی خودش می‌تواند با این موسیقی همراه شود و ارتباطی را که دلش می‌خواهد برقرار کند. مصادیقی مثل عشق، آزادی، مبارزه یا فراتر از آن در اشعار نهفته است، ما فقط تلاش می‌کنیم از راه کلام آن‌ها را منتقل کنیم. احساس ما و روح نهفته در این آثار باعث می‌شود مخاطب ارتباط بهتری با ما برقرار کند و این در حالی ا‌ست که وقتی از عشق حرف می‌زنیم اطمینان داریم حتی برای چند دقیقه مخاطبی که در کنسرت ما حضور دارد به این مصادیق فکر کند. شاید موفق شویم برای دقایقی او را از همه‌ی جهان بیرونی سالن فارغ و به مصادیقی مثل عشق و آرمان‌های ‌مان نزدیک کنیم.
اعضای گروه جیپسی ها در مورد احساس‌‌شان نسبت به مخاطبان ایرانی گفتند: ملت ایران برای ما حکم فامیلمان را دارند و ما احساسمان را با مخاطب ایرانی تقسیم می‌کنیم چون معتقدیم بخشی از خانواده‌ی بزرگ ما هستند. ما هر جایی نمی‌خوانیم زیرا جایی باید بخوانیم که به آن تعلق داشته باشیم.
سپس بحرالعلومی درباره این که جیپسی‌ها ایرانی‌ها را بخشی از فامیل خود می‌دانند توضیح داد: ریشه‌ی تاریخی آن‌ها از سرزمین ماست. در سده‌ی پنجم، ساز ابوالحسن‌خان نافع موسیقی‌دان معروف به زریاب توسط خودش به آندلس(اسپانیای فعلی‌) می‌رود. از بین‌النحرین که به آن جا می‌رسد یک تار به آن اضافه و تبدیل به گیتار فلامینکو می‌شود. برای همین هم این موسیقی برای ما ایرانی‌ها گوشنواز است و با آن همزادپنداری می‌کنیم. خاستگاه این موسیقی از سرزمین اجدادی ما است.
بحرالعلومی درباره سالن‌هایی که گروه جیپسی ها در آن کنسرت اجرا کردند، گفت: جیپسی‌ها همه‌ی جای دنیا اجرا داشتند و به طور معمول به دور از تجملات مرسوم بوده و با این که بسیار بسیار حرفه‌ای هستند، ولی سال‌های دور در سالن‌های غیر حرفه‌ای نیز برنامه اجرا کردند. سالن‌های ما هم در سال‌های اخیر استانداردهای خوبی داشته به خصوص سالن وزارت کشور یا سالن‌های شهرستان‌ها، در تبریز سالنی بود که یک هفته قبل از اجرای بچه‌ها توسط آقای رییس جمهور در محله‌ی خاوران تبریز با نام استاد شهریار افتتاح شد و شاید اولین اجرا، کنسرت ما بود. در واقع تولد سالن با حضور ۱۶۰۰ نفر اجرای ما بود. ما حتی در شهرهای کوچک‌تر هم سالن‌های استاندارد داریم. آنتونی‌کو ادامه داد: موسیقی‌دان‌های برجسته و خواننده‌های مطرح خودشان را با شرایط تطبیق می‌دهند. ما در تمام سالن‌ها و شرایط مختلف برنامه اجرا کردیم. سالن‌های ایران هم از استانداردهای خیلی خوب برخوردار است و از این که در این سالن‌ها اجرا کردیم لذت بردیم.
بحرالعلومی در پاسخ به خبرنگار که سوالش در ارتباط با ادامه‌ی تور کنسرت‌های گروه جیپسی‌ها بود، گفت: ما تورمان ادامه داشت اما چون با ماه مبارک رمضان مواجه می‌شویم، گروه یک استراحتی می‌کنند و بعد از این ماه، برنامه‌ریزی ادامه تور را خدمت‌تان عرض خواهیم کرد. خیلی از شهرها علاقه‌مند هستند که این گروه در آن شهرها حاضر باشند و خیلی از شهرها هستند که خود این گروه علاقه‌مند به حضور هستند. از وقتی که آمدند سراغ پاسارگاد شیراز را می‌گیرند. سراغ تخت جمشید را می‌گیرند و یا سراغ برخی از بناهای ایران رامی‌گیرند که من باید در مورد آن‌ها مطالعه کنم و در موردش با آن‌ها صحبت کنم.
برای حضور گروه‌های دیگر در ایران برای اجرای کنسرت برنامه‌ای دارید یا خیر سوالی بود که بحرالعلومی این طور پاسخ داد: اکسیرنوین برنامه‌های متعددی را دارد و در واقع درخواست‌های بی شماری هم گروه‌های صاحب نام در دنیا از این موسسه دارند. خود به خود وقتی شما با بزرگان عرصه‌ی موسیقی جهان کار می‌کنید و برنامه برگزار می‌کنید خانواده‌ی موسیقی در دنیا به دلیل ارتباطی که با هم دارند و خاطرات سفرشان به ایران را بیان می‌کنند، سفر به ایران را به یکدیگر توصیه می‌کنند و پیشنهاد می‌کنند با گروه‌های برگزارکننده‌ای که توانمندی کافی را دارند به ایران بروید. که حتما این پیشنهادها اعلام خواهد شد و تا جایی که من می‌دانم آقای خانزاده چند برنامه‌ی دیگر را در سال ۹۷ طراحی و برنامه‌ ریزی کردند.
آنتونی‌کو درباره این که آیا گروه جیپسی ها موسیقی ایران را پیگیری میکنند و اگر این طور است نظرشان نسبت به موسیقی ایران چیست، این طور توضیح داد: ما موسیقی ایران را بسیار می‌شناسیم و دنبال می‌کنیم و حتی این برنامه را داشتیم که با آقای خانزاده یک کار مشترک با یکی از هنرمند‌های بسیار بسیار معروف ایرانی که کارش را دوست داریم، به دو زبان تولید کنیم. در واقع طوری برنامه‌ریزی می‌کنیم و آهنگسازی را انجام می‌دهیم که هم به زبان فارسی توسط خواننده‌ی ایرانی و هم بخش مربوط به ما و زبان خودمان انجام شود.
در ادامه یکی از خبرنگاران پرسید: به دنبال پی‌گیری موسیقی ایران آیا موسیقی ایران را می‌توان با موسیقی جهان و استانداردهای بین‌المللی مقایسه کرد؟ آنتونی کو در پاسخ گفت: موسیقی خوب مرز نمی‌شناسد، ایتالیایی، ایرانی، اسپانی، همه‌ی این‌ها می‌توانند بدون مرز با مخاطب خود ارتباط برقرار کنند و از نگاه ایشان این ارتباط از راه قلب‌هاست.
در این ارتباط تونی ونجلسی گفت: در بین خواننده‌ها صدای امیرعباس گلاب و بابک مافی را دوست داشتک. تا جایی که من کارها را شنیدم آهنگ‌های ایرانی را خیلی دوست دارم و شاید مقداری زیاده‌روی باشد اما به این موضوع فکر می‌کنم که روزی جیپسی‌ها با بعضی از هنرمندان ایرانی برنامه اجرا کنند. همان طور که اینجا برنامه‌ی خوبی داشتند، در تمام دنیا این کار را انجام بدهیم چون فکر می‌کنم خواننده‌های ایرانی از جمله امیرعباس گلاب این پتانسیل را دارند که وارد موسیقی جهانی شوند و مخاطب و تماشاچی بیشتری پیدا کنند.
بحرالعلومی سوالی را که از او درخواست شده بود بپرسد این طور مطرح کرد: عده‌ای با نگاه‌های غرض‌ورزانه سعی داشتند که گروه حاضر را جیپسی‌های غیر واقعی و یا جیپسی‌کینگ دیگر یا گروهایی با پسوند جیپسی دیگر معرفی کنند. از آقای آنتونی‌کو می‌خواهم در مورد پیدایش گروه جیپسی‌ها و در واقع شکل‌گیری این گروه توضیح بدهند. و این که از کجا ناشی شد که این گروه‌ها از هم جدا شدند و این خانواده به دو دسته تقسیم شدند. فکر می‌کنم با توضیح ایشان این سوال یک بار برای همیشه جواب خودش را می‌گیرد.
آنتونی‌کو در پاسخ گفت: موسیقی کولی‌ها با عموی من آقای مرحوم "خوزه‌ریس" شکل گرفت و بعد از ایشان خانواده‌ی ما که فرزندان بزرگ ایشان، پسرعموهای من و من بودیم تحت عنوان جیپسی‌ریس فعالیت می‌کردیم(منظورشان دهه‌ی ۶۰ و اوایل دهه‌ی ۷۰ میلادی‌) بعد از آن جیپسی‌ریس و لوس‌ریس‌فمیلی در واقع نام گروه می‌شود و بعد از آن و فراتر ما در همه‌ی کشورها با همین نام یعنی جیپسی‌فمیلی‌ریس شناخته شدیم. تصور مردم این است که وقتی می‌گوییم جیپسی‌ها، فکر می‌کنند این موسیقی را باید جیپسی‌کینگ بخواند و موسیقی جیپسی‌کینگ را فقط به یک گروه محدود می‌دانند در حالی که این موسیقی را هر کسی می‌تواند بخواند. جیپسی‌کینگ یک برند است. برای ما مهم نیست چه کسی می‌خواند و چه مارکی دارد. برای ما موسیقی‌ مهم است. همه‌ی ما میراث‌دار عموی‌مان خوزه‌ریس هستیم که پایه‌گذار این میراث برای ما بوده و پس از او همه‌ی فرزندان ایشان و همه‌ی فرزندان این خانواده که برادرزاده‌ها، عموزاده‌ها و پسرهای ایشان هستند این راه را ادامه می ‌دهند. اما درایران وقتی می‌گویید جیپسی‌ها، همه فکر می‌کنند فقط جیپسی‌کینگ هست در حالی که این نام تنها یک برند است. جیپسی‌گلد یک برند دیگر است. همه‌ی ما برای خودمان فعالیت می‌کنیم. من تولیدات خودم را با جیپسی‌گلد منتشر می‌کنم آنها هم هر کدام از برادرها و پسرعموها تولیدات خودشان را با شرکت با پسوند جیپسی‌ منتشر می‌کنند. مهم این است که ما جیپسی‌ها، میراث‌دار مرحوم خوزه‌ریس هستیم.
محمدرضا خانزاده در رابطه با فاکتورها و المان‌هایی را برای برگزاری کنسرت‌های گروه‌ها و خواننده‌های خارجی در ایران در نظر می‌ گیرند و چند درصد سلیقه‌ی خودشان اعمال گفت: فاکتورهایی که ما در نظر می‌گیریم به طور قطع، فاکتورهایی‌ست که مراجع ذی‌صلاح برای صدور مجوز آنها به وجود می‌آید. این مراجع تنها برای مراحل صدور مجوز نیست، از نظر محتوا هم به آن توجه می‌کنند. ما دیدگاه‌‌مان این است که اول گروه‌هایی را بیاوریم که به واقع خوب باشند. اگر قرار است یک خواننده‌ای وارد ایران شود حداقل جز خوب‌های آن کشور باشد. و به طور قطع اتفاق‌هایی هم که در این مدت افتاده که از کشور ژاپن داشتیم، از کشور آلمان که گروه مختلفی آمدند داشتیم. دیدگاه همین بوده و ما هم همین دیدگاه را داریم ولی یک سری ممیزی‌ها هم وجود دارد. به هرحال باید با قوانین ما هم سازگار باشد. و به طورقطع سلیقه‌ی خودمان هم هست ولی سلیقه‌ی ما در کنار قوانین باید دیده شود و ما سعی می‌کنیم این دو را کنار هم بگذاریم بعد انتخاب کنیم.
در ادامه خانزاده از ایرینا همسر تونی‌ونجلسی یاد کرد و گفت: ایشان در سال‌های پیش کنار این مجموعه بودند و به علت بیماری فوت کردند. من همین‌جا به آقای تونی‌ونجلسی تسلیت می‌گویم. تونی‌ونجلسی نیز از ایشان و آقای بحرالعلومی تشکر کرد و گفت: از تمام کسانی که در پشت صحنه‌ی این کار بزرگ کمک کردند، از وزارت‌خانه‌ها و تمام کسانی که همکاری کردند تشکر می‌کنم که بدون همکاری‌شان چنین کار بزرگی امکان‌پذیر نبود.
سپس بحرالعلومی گفت: من هم به سهم خودم جای خالی خانوم ایرینا را گرامی می‌دارم. بسیار بسیار آدم موشکاف، دقیق و ریزبین که بیش از ۳۵ سال کار مدیر این گروه بود. مطالب بسیار ساده را جدی قلمداد می‌کرد برای بهتر بودن و درخشش بیشتر تمام تلاش خودش را می‌کرد. روح‌شان شاد و در آرامش ابدی برای‌ روح‌شان آرزوی شادی دارم.
در آخر یکی از خبرنگاران از آنتونی‌کو پرسید چرا نوازنده‌ی خانم در گروه ندارید و ایشان پاسخ داد: چون ما همیشه به شهرهای جدید و جاهای متعدد در سفر هستیم یعنی روحیه‌ی جیپسی‌ها را داریم. خانم‌ها همیشه‌ می‌خواهند کنار خانواده‌شان باشند و سفرهای پی‌درپی شاید برای‌شان دشوار باشد، ترجیح دادیم این‌گونه سفرکنیم و کار انجام دهیم.
به عنوان حسن ختام این کنفرانس جیپسی‌ها قطعه‌ای را به صورت زنده برای حاضرین اجرا کردند.
منبع: اختصاصی آوای موسیقی

میتوانید برای مشاهده کلیه ی عکسهای این مراسم با سایز اصلی به گالری تصاویر از صفحه اصلی سایت مراجعه کنید و یا اینجا را کلیک کنید.

عکاس : غزال جلالی

موارد مرتبط

نظر دادن

 

درباره ما

سردبیر و مدیر مسئول : مرتضی زمانی

 

 

قوانین و مقررات فروشگاه

 

طراحی شده توسط گروه تبلیغاتی دیبا

 

استفاده از مطالب سایت آوای موسیقی فقط با ذکر منبع مجاز است

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به آوای موسیقی میباشد

 

Copyright 2015 © www.avayemusic.com